Kombi nasıl kullanılmalı ?

Kombi nasıl kullanılmalı ?

03-10-2017

Kombi bir evin ısınması için son derece önem arz etmektedir. Özellikle kışın çok ağır geçtiği zamanlarda kombi ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü evin soğuk olması hastalıklara davetiye çıkarır. İnsanların birçoğu kombiyi bilinçsiz şekilde kullanır. Çoğu kombiye bakım yatırmaya bile gerek duymaz. Fakat bir kombiyi kullanmak çok önemlidir. Cihazın seçiminden tutun da bakımına kadar her aşaması ayrı bir titizlik gerektirir. Hele ki ülkemiz gibi doğalgaz kullanımın pahalı olduğu yerlerde kombi kullanım bilincine sahip olmak demek bambaşka bir özelliktir.

Herkesin yaptığı bir hata vardır. Evinden çıkarken kombisini kapatır. Oysaki bu bilinen çok basit bir yanlıştır. İnsanlar bu şekilde yakıt tasarruf edeyim derken farkında olmadan daha fazla gaz tüketirler. Bu ve buna benzer hataları herkes yapmaktadır. İşte aşağıda madde madde sıraladığımız yöntemler sayesinde doğru kombi nasıl kullanılır bunu öğreneceksiniz.

Kombinin nasıl kullanılacağı çok önem taşır. En verimli sonuca ulaşabilmek için;

İyi, kaliteli bir cihaz seçilmelidir.

Yoğuşmalı model tercih edilse iyi olur.

Cihazı eğitimli personel monte etmelidir. Bu şekilde doğru montaj yapılabilir.

Cihazın doğru kullanımı son derece önemlidir.

Dünya standartlarında iç mekân ısısı 21C’dir. Fakat bu ülkemizde 23C olarak kabul edilmektedir.

Ekonomik olması için petek kapatılmalı mıdır?

Kesinlikle kombi kapatılmamalıdır. Evi komple ısıtmak en doğru yöntemdir. Kombi montajı öncesinde yapılan tetkikler, tüm evin 21C olmasına göredir. Odaların petekleri kapatıldığında, sistem tüm evi 21C’ye getirmeye çabalar. Bu şekilde gereğinden fazla enerji harcanmaktadır. Bu da faturayı kabartır.

Ekonomik kullanım için mutlaka ve mutlaka dedektör kullanılması tavsiye edilmektedir.

Dedektör ısısını çok değişken ortama asmayın. Örneğin mutfak ısısı çok değişkendir, bu yanlış olacaktır. Aynı şekilde perde arkaları, abajura yakın köşeler vb. ayrıntılara da dikkat edilmelidir. Genellikle en uygun yer yatak odasıdır.

110 m2 bir evde, normal şartlarda faturanın 120-150 TL civarı gelmektedir. Ayarın 60c’de durması yetmektedir.

Binanın ısınmasına; bina yapısı, izolasyonu, kullanılan malzemenin kalitesi, binanın konumu vb. tüm değerler etki etmektedir.

Termostaik vana kullanılmalıdır. Kumandalı bir termostaik vanayla kombinin yeri bile unutulabilir.

Petekleri yıkamak gerekir mi?

Yıkanma ihtiyacı hasıl olursa bunda az önce bahsedilen ‘binanın yapımında kullanılan malzemelerin’ etkisi bulunmaktadır. Kalitesiz plastik borular, radyatörlerin malzemesi gibi birçok sebep buna etkendir.

Sistem, şebeke suyu kullanmaktadır. İstanbul’da kullanılan suda sorun yaşanmamaktadır. Bursa gibi suyu çok kireçli olan illerde ise sorun yaşanmaktadır.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.