Kombi Periyodik Bakımı - Kombi Temizliği

Kombi Periyodik Bakımı - Kombi Temizliği

Teknolojinin her ne kadar geliştiğini ve insanlığa hizmet ettiğini yazıp çizsekte teknoloji ile birlikte gelişen rekabet ortamı ve piyasa kalabalıklığı üretilen bir çok üründe kalite yetersizliğine yol açmaktadır. Eskiden üretilen elektronik ve mekanik cihazlarda kullanılan malzemeler oldukça yüksek kalite standartlarına sahip iken günümüzde ne yazık ki durum tam tersini işaret etmektedir. Eskiden ne kadar kaliteli işçilik ve malzeme kullanılıyor ise şimdi tam tersi çok düşük kaliteli malzeme ve işçilik kullanılmaktadır. Hal böyle olunca kombi ve benzeri cihazlarımız sık sık arıza vermekte ve kombi servisi ihtiyacı duymaktadır. İlk üretim aşamasındaki kötü malzeme ve işçiliğin ürünümüzde zamanla oluşturacağı performans kaybı ve arıza sorunlarını çözmek için doğru kombi servisi firmasını tercih etmez isek kalıcı ve çok daha masraflı arızalara kendi elimizle sebebiyet verebiliriz.

Hangi marka ve model olursa olsun en iyisi, en pahalısı en üst modeli diye ayırt etmeksizin tüm kombi cihazları mutlaka yılda bir kez periyodik kombi bakımına ihtiyaç duymaktadır. Özellikle yaz ayının bitimi, son bahar ayının başlangıcı ile birlikte mutlaka periyodik kombi bakımını yaptırmamız gerekmektedir. Nasıl ki bir uzun yola çıkmadan önce aracımızın tepeten tırnağa ne ihtiyacı var ise karşılıyorsak aynı şekilde zorlu ve uzun bir kış maratonu için kombimizin bakımını mutlaka yaptırmalı ihmale getirmemeliyiz.

Bakımı yapılmamış araç sizi uzun yolda bırakacağı gibi aynı şekilde bakımı gerçekleştirilmemiş kombi cihazıda oldukça sakin geçen yaz aylarının ardından aşırı yüklenme sonrası sizi yarı yolda bırakabilir ve soğuk kış günlerinde üşümenize, sıcak sudan mahrum kalmanıza yol açabilir.

Doğru seçim uzman servis gerçek kombi bakımı

Kombi cihazınıza periyodik bakım yaptırarak ömrünü uzatmak yerine, kendi elinizle cihazınızın ömrünü kısaltabilir ve kalıcı arızalara sebebiyet verebilirsiniz. Nasıl mı ?

Elbette yanlış kombi servisiseçimi yaparak.

Kombi bakımı kadar önemli bir hususta bu bakımın hangi servis tarafından yapılacağıdır. Şayet kombi cihazınızı işin uzmanı yerine sıradan merdiven altı diye tabir ettiğimiz herhangi bir ustalık ve yeterlilik belgesi olmayan kişilere teslim ederseniz kombinizin sonunu kendi elinizle hazırlamış olursunuz.

Yıllarca sektörde yer almış biri olarak şunu çok açık sözlülük ile dile getirebilirim ki, kombi bakımı yapacağız adı altında kombide kalıcı problemler üretip daha sonra müşteriye ekstra masraf çıkartan firmalardan tutunda açtığı kombinin kapağını bir türlü kapatamayan bir çok servis firması veyahut ustası ile çokça karşı karşıya kalmıştırım.

Kombi bakımında neler yapılır ?

Değerli ziyaretçilerimiz her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki; periyodik kombi bakımı iki farklı kademeden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi yerinde standart kombi bakımı iken diğeri ekstra olarak tabir ettiğimiz ve kombi cihazının yerinden sökülerek servis firmasında tepeden tırnağa revizyona girmiş olduğu bakımdır. Eğer kombi cihazınızda ciddi bir problem yok ise ve kullanım süresi 5 yıldan az ise genellikle standart kombi bakımı tavsiye edilmektedir. Kombinize hangi bakımın daha uygun olacağı telefon ile bilgi alınıp verilerek değil ancak yerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra belirlenebilmektedir.

Standart kombi bakım çalışmasında cihazınızın yanma odalarından tutunda, fan motoruna kadar gerek yakıt gerekse uzun ömürlülük konusunda sorun çıkartacak tüm parçalar tek tek itina ile temizlenmektedir. Ayrıca kombi bacasının düzgün çalışıp çalışmadığı ve kombiye gelen elektrik akımının düzenliliği ölçülerek gerekli görülmesi halinde kombi regülatörü tavsiyesi yapılmaktadır. Bildiğiniz üzere kombi kartlarının arızalanması durumunda çok ciddi maliyetleri karşınıza çıkarabilmektedir. Bir çok kombi kartı tamir edilebildiği gibi bir o kadar kombi kartıda ne yazık ki tamir edilememektedir. ( arızanın durumuna göre değişiklik gösterir. )

Kombi cihazınızdan ısıtma konusunda tam verim alabilmek için periyodik kombi bakımı ile birlikte mutlaka en az 2 veya 3 yılda bir kombi petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir. Sürekli devirdaim içerisinde olan tesisat suyu zamanla kirlenip tesisatınızda ve peteklerde tortular oluşturmaktadır. Bu tortuların oluşması ile birlikte devirdaim pompası rahat bir şekilde tesisattaki suyu döndüremediği için ısı kaybı meydana gelmektedir.

İlerleyen günlerde kombi petek temizliği hakkında daha detaylı bilgi paylaşımında mutlaka bulunacağız.

İstanbul içerisinde ikamet ediyor ve kombinizin periyodik bakımının güvenilir kişiler tarafından gerçekleştirilmesini istiyorsanız bizlere iletişim bölümünü kullanarak ulaşabilirsiniz.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.